Maseczki ochronne wielorazowe

Wielorazowe maseczki ochronne jak je wykonać i bezpiecznie używać

Maski ochronne wielorazowego użytku – Jak je wykonać i bezpiecznie używać

Maseczki ochronne są w tym momencie jednym z najczęściej poruszanych tematów. Większość z nas nie wie, czy warto nosić maseczkę, a jeżeli tak to jaką? Maseczki specjalistyczne z filtrami FFP3 lub FFP2 są obecnie niedostępne, a maseczki chirurgiczne jest niezwykle ciężko znaleźć. Te wysoko wyspecjalizowane sprzęty są obecnie szczególnie potrzebne w szpitalach osobom, które codziennie stykają się z groźnymi patogenami. Jednakże każdy z nas chciałby i powinien się chronić, zarówno dla własnego dobra, jak i dla dobra ogółu populacji. W takiej sytuacji warto sięgnąć po „twarzowe” zabezpieczenie, którym mogą okazać się maski szyte w domu. Jest to rozwiązane wspierane między innymi przez polskie Porozumienie Rezydentów.

Czy warto nosić maski ochronne w czasie pandemii?

Obecnie Światowa Organizacja Zdrowia oraz polskie Ministerstwo Zdrowia zalecają noszenie maseczek osobom z objawami chorób zakaźnych, oraz tych, które opiekują się chorymi. Zalecenia te mogą jednak wynikać z obawy, że maseczki zostaną wykupione i zabraknie ich dla osób pracujących w sektorze ochrony zdrowia.

Dlaczego mimo braku zaleceń warto nosić maskę? Wyjście na zakupy, czy na spacer z psem nie trwa długo, a zachowując bezpieczną odległość z ludźmi, możemy minimalizować ryzyko zagrożenia. Jednakże klatki schodowe, windy, zamknięte sklepy przepełnione są aerozolem, którym stale oddychamy. Dodatkowo nosząc maseczkę, chronimy resztę ludzi przed naszymi zarazkami. Przecież niezliczona ilość osób (w tym ja i Ty) może być bezobjawowym nosicielem. Oczywiście domowej roboty maski nie są w stanie ochronić nas w 100% przed bakteriami i wirusami. Jednakże maseczki nie chronią nas tylko przed zarazkami z powietrza. Są one dodatkową barierą, dzięki której znacząco ograniczamy dotykanie twarzy. Patogeny mogą przetrwać długi czas na klamkach, barierkach czy kartonach, dotykając ich, możemy przenieść zarazki na twarz. W taki sposób nietrudno o transmisję zakażenia, spada ono jednak gdy ubieramy maskę.

Jak wygląda maseczka ochronna wielokrotnego użytku?

Maseczki wielokrotnego użytku mogą być kupne lub uszyte w zaciszu domowym. Składają się z bawełnianej podstawy, która sama w sobie stanowi już ochronę przeciwbakteryjną. Takie maski dodatkowo często uzupełnione są o medyczną ligninę, która dodatkowo zabezpiecza nas przed patogenami. Maseczki mogą być zawiązywane na sznurek lub zakładane na gumkę w oplocie. Opcja z gumką jest wygodniejsza w zakładaniu i ściąganiu, co dodatkowo ułatwia noszenie maski. Poniżej znajduje się porównanie skuteczności różnego rodzaju materiałów w ochronie przeciw bakteriom i bakteriofagom. Pokazuje to, że nawet szalik zapewnia nam jakąś ochronę. Lepiej jest jednak sięgnąć po dedykowaną maseczkę, którą łatwo zdezynfekować.

Jak nosić maskę ochronną mądrze i bezpiecznie?

Samo ubranie maseczki nie jest wystarczającym rozwiązaniem. Eksperci uważają, że nieprawidłowo używane maseczki mogą przynieść więcej szkody, niż pożytku. Na przykład noszenie wilgotnej maski lub noszenie maseczki nieprzylegającej do twarzy, daje poczucie złudnej ochrony. Nie dość, że w takich przypadkach maseczka niemal nas nie chroni, to stajemy się mniej uważni. Warto więc pamiętać o podstawowych zasadach użytkowania maseczek bawełnianych.

Przede wszystkim czystą maskę należy założyć w domu, przed wyjściem. Przed jej ubraniem trzeba umyć lub zdezynfekować ręce. Nie ma sensu ubierać niezdezynfekowanej maseczki lub zakładać ją rękoma, którymi dotknęliśmy kilkunastu przedmiotów od wyjścia z domu. Ubierając maskę, pamiętaj, że ma ona dobrze przylegać do twarzy, na bokach nie powinny robić się prześwity, ani nie powinna ona odstawać z powodu zarostu.

Co więcej, maska musi być sucha. To bardzo ważne, Wilgotna maska to większe ryzyko przeniesienie bakcyli w kroplach wydzieliny, do naszych dróg oddechowych. Z podobnych powodów nie dotykamy maski. Ubieramy ją w domu i ściągamy po opuszczeniu miejsca publicznego. Nie wolno też ściągać maseczek do połowy, aby „lepiej się oddychało”, taka praktyka sprawia, że noszenie maski traci sens.

Jak ściągnąć i zdezynfekować maseczkę ochronną?

Ściąganie maseczek też powinno się odbywać z głową. Łapiemy za gumkę od tyłu i ściągamy maskę do przodu, tak by nie dotknąć zewnętrznej części maski. Następnie odkładamy maseczkę do foliowego woreczka i dokładnie myjemy ręce. Przed kolejnym użyciem maskę należy odpowiednio zdezynfekować.

Naukowcy z Instytutu w Stanford polecają jedną z trzech metod: umieszczenie maski na pół godziny pod światłem UV (np. w lampach do paznokci hybrydowych i żelowych), umieszczenie maseczki na pół godziny w nagrzanym do 70*C piekarniku, lub trzymanie maski w strumieniu pary wodnej przez 10 minut. Odradzają oni używanie alkoholu, czy środków na bazie chloru. Jednak metoda z użyciem pary stanowi spore ryzyko oparzenia się oraz trudno dopilnować by cała maseczka została prawidłowo zdezynfekowane.

Osobiście posiadam dwie maseczki bawełniane, które noszę na zmianę i każdorazowo piorę, i prasuję gorącym żelazkiem z użyciem pary. Natomiast filtry z włókniny medycznej wymieniam na nowe po każdym wyjściu.

Dość teorii pora na praktykę – czyli to co lubię najbardziej

Gdzie szukać materiałów na maseczkę?

Pokażę Wam jak uszyć maseczkę w domu z tkaniny bawełnianej i gumki jubilerskiej / kapeluszowej w oplocie, z “noskiem” z drutu.

O ile kupno tkaniny bawełnianej dziś nie stanowi problemu, o tyle gumka czy włóknina medyczna mogą okazać się problematyczne. W dobie braku podstawowych środków ochrony osobistej typu maseczki czy środki do dezynfekcji, kupno ostatnich dwóch może okazać się nie lada wyzwaniem. Ceny włókniny jeśli już jakaś na rynku się pojawi przyprawiają o zawrót głowy, a same gumki znikają w zatrważającym tempie.

Jeśli chodzi o włókninę którą ja kupiłam, to niestety źródełko już wyschło, ale chętnie podpowiem, że TU jeszcze można dostać gumki – KTO PIERWSZY TEN LEPSZY ;). Natomiast do wykonania noska używam drucików do zamykania woreczków kanapkowych. Wiem, że osoby szyjące maseczki czasami korzystają z drucików florystycznych i też się podobno sprawdzają.

Jak szyć?

By uszyć maseczkę wg mojej instrukcji przygotuj:

– kawałek bawełny – nie mniejszy niż 20x35cm

– gumkę jubilerską 60cm – korzystam z gumki jubilerskiej o grubości 2mm od manzuko.com

– drucik – mam gotowce o długości 9cm, ale mogą być dłuższe

– maszynę do szycia

Maseczka ochronna bawełniana wielokrotnego użytku

Wytnij jeden kwadrat o długości boku 20cm i dwa prostokąty 20×7,5cm, a następnie podwijając dwukrotnie jeden z dłuższych boków prostokątów podszyj go ściegiem prostym jak na zdjęciach poniżej

Maseczka ochronna bawełniana wielokrotnego użytku

Maseczka ochronna bawełniana wielokrotnego użytku

Następnie przy użyciu szpilek bądź klipsów upnij zakładki. Możesz wybrać trudniejszą opcję z zakładkami skierowanymi w górę i w dół lub łatwiejszą – tylko w dół.

Moja maseczka będzie miała po dwie jednocentymetrowe fałdy w górę i w dół. Jeśli Ty zdecydujesz się na prostszą wersję z zakładkami w jednym kierunku zrób je trzy.

Maseczka ochronna bawełniana wielokrotnego użytku

Maseczka ochronna bawełniana wielokrotnego użytku

Bez względu na ilość i kierunek Twoich zakładek pamiętaj by je zaprasować, a następnie przeszyć ściegiem prostym z obu końców, by po zdjęciu klipsów lub wyjęciu szpilek zakładki nam się “nie rozsypały”.

Maseczka ochronna bawełniana wielokrotnego użytku

Maseczka ochronna bawełniana wielokrotnego użytku

Kiedy już zakładki mamy zabezpieczone, spinamy dłuższe brzegi elementów ze sobą w sposób jak na zdjęciu niżej (spinamy niepodszyte brzegi prostokątów z dłuższymi brzegami “harmonijki” powstałej z kwadratu)

Maseczka ochronna bawełniana wielokrotnego użytku

i zszywamy je ściegiem prostym po całej długości.

Maseczka ochronna bawełniana wielokrotnego użytku

Po zszyciu elementów składamy je prawą stroną do wierzchu i stębnujemy wzdłuż tych samych brzegów mniej więcej 1-2 mm od krawędzi.

Maseczka ochronna bawełniana wielokrotnego użytku

Maseczka ochronna bawełniana wielokrotnego użytku

Kiedy mamy już połączony przód maseczki z zakładkami, które stworzą kieszonkę na filtr wszyjemy nosek z drutu. Zapewni nam on lepsze przyleganie maseczki do twarzy i szczególnie przysłuży się okularnikom, zapobiegając nadmiernemu parowaniu szkieł.

Umieszczamy drucik pod jedną z zakładek w miejscu łączenia z przodem maski i składamy ją z powrotem,

Maseczka ochronna bawełniana wielokrotnego użytku

a następnie przeszywamy w sposób widoczny na zdjęciach poniżej.

Maseczka ochronna bawełniana wielokrotnego użytku

Maseczka ochronna bawełniana wielokrotnego użytku

Kiedy drucik jest już wszyty możemy zszyć ze sobą krótsze boki. Wygodniej i szybciej będzie to wykonać na overlocku, ale można to zrobić na zwykłej maszynie ściegiem overlockowym czy zwykłym zygzakiem. Można również podłożyć krawędź, tylko trzeba pamiętać o tym przy wycinaniu elementy, by zrobić dodatkowy zapas.

Maseczka ochronna bawełniana wielokrotnego użytku

Wiążemy pętelki z gumek i wszywamy je w maseczkę tworząc tunel ściegiem prostym, by gumka była ruchoma. Pozwoli to na jej późniejszą regulację.

Maseczka ochronna bawełniana wielokrotnego użytku

Gotowa maseczka

Do tak uszytej maseczki możemy uszyć dodatkowo filtr z włókniny medycznej lub dowolnej flizeliny krawieckiej.

Do maseczki o podanych wyżej wymiarach wycinam pasek włókniny o wymiarach 25x16cm, składam go na trzy w poprzek długiej krawędzi i obszywam krótsze boki powstałego prostokąta na overlocku. Można to zrobić również na zwykłej maszynie lub wcale. Mi samej zdarza się czasami, że nie mam gotowego filtra, a muszę wyjść z domu. Korzystam wtedy z poskładanego kawałka włókniny bez zszywania.

Maseczka jest już gotowa do użycia. Pamiętajmy jednak, że jeśli nie ma konieczności, nie wychodźmy z domów.

Jeśli nie masz czasu lub możliwości uszycia własnej maseczki, możesz kupić gotową TUTAJ

Dużo zdrowia i spokoju w te trudne dni!

Pozdrawiam

Dzimi

2 thoughts on “Wielorazowe maseczki ochronne jak je wykonać i bezpiecznie używać

  1. Ewa Misztel says:

    Super instrukcja!!! Szkoda, że już sobie uszyłam…znaczy straciłam tylko czas, bo moja jest bez drucikow i kieszonki na wkład!!!
    Zatem zabieram się do roboty! Dzięki z instruktaż! 😷😍🌹 Ewa

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *