saszetka, nerka, szycie, szycie od podstaw, DIY, wykrój, tutorial, bawełna, dzianina dresowa, dresówka, myszki, jak uszyć

Saszetka, nerka

Saszetka, nerka

Dzisiaj chciałabym pokazać Wam, jak ją uszyć. Wbrew pozorom nie jest to trudna sztuka. Do jej wykonania potrzebne będą: około 50x40cm tkaniny, tyle samo flizeliny samoprzylepnej, zamek, taśma nośna, zapięcie i wykrój.

saszetka_1
Zaczynamy od wykrojenia elementów z tkaniny i z flizeliny. Do elementów z tkaniny należy dodać 1cm na szwy, natomiast elementy z flizeliny możemy wyciąć bez zapasu.
saszetka_2
Następnie przyprasowujemy flizelinę do tkaniny i otrzymujemy takie elementy:
saszetka_3
 Czas na szycie. Zaczynamy od przyszycia zamka do przodu naszej saszetki. Należy to zrobić w sposób przedstawiony na poniższym zdjęciu:
saszetka_4
 Teraz nacinamy narożniki jak na zdjęciu, żeby tkanina w tych miejscach po podwinięciu nam się „nie ciągnęła” i żeby nasza saszetka wyglądała estetycznie.
saszetka_5
Podwijamy nacięte skrzydełka tkaniny na obu końcach zamka i przeszywamy jak na zdjęciu.
saszetka_6
Kolejny krok, to przyszycie góry naszej saszetki.
saszetka_7
 Przy pomocy szpilek spinamy górę z przodem saszetki na linii zamka.
saszetka_8
 Prowadzimy szew wzdłuż linii szpilek i otrzymujemy coś, co kształtem zaczyna już przypominać saszetkę.
saszetka_9
Teraz prowadzimy szwy wzdłuż obu krawędzi zamka w odległości około pół centymetra. Szwy te mają zapobiegać wychodzeniu na zewnątrz krawędzi zamka po rozpięciu saszetki.
saszetka_10
Kolej na przyszycie tylnej części saszetki. Jej górną krawędź spinamy szpilkami z górą saszetki w sposób przedstawiony poniżej. Wzdłuż linii upięcia prowadzimy szew.
saszetka_11
W ten sam sposób łączymy dolną część tyłu z dolną częścią przodu saszetki.
saszetka_12
Tak powinna wyglądać na ten moment nasza saszetka po przełożeniu na prawą stronę:
saszetka_13
Przyszła pora na wszycie taśmy i zapięcia. Ucinamy około 12-15cm taśmy i nakładamy na nią jeden z elementów zapięcia, jak na zdjęciu. Wkładamy końce taśmy w jeden z otworów pozostawionych na końcach i przeszywamy. Pozostałą część taśmy wszywamy na drugim końcu i zakładamy drugi element zapięcia.
saszetka_14
Saszetka ma już wszytą taśmę i zapięcie.
saszetka_15
Pozostaje nam jeszcze tylko poprowadzić dwa szwy na obu końcach saszetki w sposób przedstawiony na zdjęciu i saszetka będzie gotowa. Szwy te mają za zadanie oddzielić część użytkową saszetki od miejsc, w których znajdują się końce taśmy.
saszetka_16
Zosi się podoba. A co wy o niej sądzicie?saszetka_17
Jeśli ten wzór Was nie zachęcił, to może któraś z pozostałych moich prac Was przekona 🙂
Jeśli masz ochotę skorzystać z mojego wykroju to znajdziesz go tutaj. Zapraszam do pobierania i życzę dobrej zabawy!!!
 saszetki_kolaż_2 saszetki_kolaż_1SONY DSC
Pozdrawiam
Jowita

49 thoughts on “Saszetka, nerka

 1. Kinga says:

  Witam, Czy długość nerki to 50 cm? Jak długi zamek jest potrzebny? Bardzo proszę o podanie wymiarów nerki 🙂
  Bardzo proszę o odpowiedź.

  • dzimbim says:

   Witam,
   jeśli chodzi o zamek, to minimalna długość jakiej używam to 22 cm. A co do wymiarów saszetki, to trudno mi powiedzieć, nie mam w tej chwili możliwości sprawdzenia tego, ale tutaj można pobrać gotowy wykrój w formacie pdf i wydrukować.
   Pozdrawiam

 2. pila says:

  Hej, niestety mi nie wychodzi tak jak powinno ;/ gdy zszywam przód z tyłem po bokach ,tam gdzie powinnam wszyc pasek> zostaje mi nadmiar materiału i robi się taka fałda, tak jakby jedna z części wykroju była za duża. Nie wiem co robię źle ;/

  • dzimbim says:

   Witam,
   nie ukrywam, że wykrój nie jest idealny, ale ja z niego korzystam i daję radę :). U mnie wygląda to podobnie, ale ja staram się w miarę możliwości spiąć elementy szpilkami i dopasować je do siebie, ale nic na siłę. Dużo na pewno zależy od materiału, z którego szyjesz, ja zazwyczaj używam dresówki, która jest elastyczna i można z nią popracować, ale z innymi też się da. Nie przejmuj się naddatkiem, który zostanie, po przełożeniu na drugą stronę, nie powinno być tego widać. Zszyj elementy tak, by pozostał otwór na taśmę nośną, a naddatek możesz przyciąć lub nie. U mnie on ładnie chowa się w środku. Na koniec zrobisz boczne przeszycia, które ukryją te końce w środku saszetki i po kłopocie 🙂
   P.S. Wykrój robiłam sama, a nie mam w tym temacie zbyt dużego doświadczenia, więc praca z nim na początku nie jest łatwa, ale da się. Sama korzystając z niego uszyłam już dziesiątki saszetek
   Pozdrawiam
   Jowita

  • dzimbim says:

   Ja wszywam 1m, ale to dla większości użytkowników jest za dużo. Wychodzę jednak z założenia, że lepiej więcej niż za mało, a przyciąć zawsze można 🙂

 3. Eya says:

  Pierwszy wykrój, z którego wyszła mi nerka 😉 Faktycznie do kolejnej wprowadzę drobne poprawki (dłuższy zamek i lekko podkrojone boki) – zrobiły mi się zakładki na bokach i jak dla mnie wejście jest za wąskie. Ale i tak doceniam pracę i chęć podzielenia się wykrojem. Bardzo dziękuję!

 4. Trixie says:

  Thanks for a great pattern. I’ve seen other fanny pack patterns but they lack the depth your does, so not much fits in them. Do the pattern pieces include the seam allowance or should I add that to the pattern?

  • dzimbim says:

   Thank you for your kind words, pattern pieces do not contain seam allowance so you should add them according to your preferences 🙂 If you want to share your work please send me picture to my email (jowita.boczulak@gmail.com)

 5. Rusty says:

  Excellent pattern. Used a little stiffer material, two oz leather, so a little tough to turn inside out but great and easy instruction. Thank you

  • DZIMBIM says:

   Ok I will try to do this but can you tell me the case that you need them ? When you will print it from pdf you will get exact sizes …

   [Edit] You can find sizes here

 6. asma haris says:

  thank you for sharing this instruction. very useful. I had no problems following these instructions, using google translate. turn out pretty good. greeting from malaysia.

 7. AMANSIE Gaucho says:

  Please am a young fashion and I love to make something new with our own made fabric so please help me by sending the measurements(the cm) in my email address

 8. Kathryn says:

  I am very impressed by both the simplicity and the photos for this bag. A number of patterns online create „flat” bags which are not as useful, but are a heck of a lot easier to explain and sew, so it’s no wonder that they are so prevalent. This pattern provides you with an „authentic looking” belt bag! For free no less! Apparently the pattern maker and seamstress does not have English as a first language . All the more impressive – this is a fantastic tutorial and I commend you for going to the enormous effort of putting together instructions for those of us not lucky enough to be bilingual, as you are! Much thanks.
  I am going to attempt this pattern in leather for my daughter. She will not be getting the Burberry version she covets.

 9. Kate says:

  This is soooo cute. Can u make a tutorial for one like this but fully lined and a second zipper at the back please? Would be total love from me

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *